Biele zuby a žiarivý úsmev. Ako na to?

Veľa ľudí sa ma často pýta ako sa starám o zuby, čím si ich bielim, ksú také žiarivé. Musím sa priznať, že niekedy som ich zo zvedavosti skúšala bieliť, ale nestal sa žiadny zázrak. V prvom rade zohráva u mňa úlohu genetika a v druhom rade je to starostlivosť o ne. Priznám sa, keď som bola malá, nechcela som si ich umývať a mamina ich nazývala ,,pomaranče„. Ich pomenovanie presne sedelo s ich sfarbením. Neskôr sa niečo zmenilo a ja som nevedela ráno vstať a večer zaspať bez toho, aby som si ich umyla. Odvtedy chodím rada aj k zubárovi. Namiesto vŕtania mi povie, že je všetko v poriadku a uvidíme sa o rok. Niekedy sa pohrávam s myšlienkou vymeniť si čierne plomby na zadných zuboch za biele. Som, ale ochotná opäť trpieť? Neviem. Aj keď v dnešnej dobe sa to dá zrejme bez bolesti. Ako som spomínala, dlho mi nič nevŕtal. Spomenula som si ešte na jeden vtipný príbeh, alebo smutný? Keď som mala ešte starého zubára a ľahla som si do kresla, položil mi otázku: ,,Koľko tu máš peňazí?“ Po mojej odpovedi vŕtal a vŕtal. No katastrofa! Dokonca to schytal aj zdravý zub. Od tohto momentu som si našla nového zubára a som spokojná. Inak nájsť dobrého a cenovo dostupného zubára je v dnešnej dobe asi dosť náročné. Sľúbila som vám, že prinesiem tip ako na biely a žiarivý úsmev. Nezabudla som ani na produkty, ktoré denno – denne používam. Väčšinou som všetkým verná už dlhšiu dobu. Sú fakt výborné.  A tu už sú mnou spomínané kroky, ktoré pri čistení dodržujem a tiež spomínané obľúbené produkty:
1. Vynikajúca prírodná pasta – u mňa to jednoznačne 100 % vegetariánske bylinné zubné pasty Himalaya Herbals, ktoré majú vynikajúcu chuť, čistiaci aj bieliaci účinok, sú bez parabénov a posilňujú ďasná. Striedam radu complete care s radou sparkly white.

2. Správna technika čistenia – pri umývaní zubov nesledujte čas, ale sústreďte sa na správnu techniku čistenia zubov. Zuby stačí čistiť cca 3 – 4 minúty klasickou zubnou kefkou. Pri kefke elektronickej sú to dokonca len 2 minúty.
3. Pravidelnosť čistenia – min. 2 x denne (ráno a večer). Neverili by ste, ale je veľa ľudí ktorí si zuby buď nečistia, alebo si ich čistia nepravidelne, prípadne raz za deň. To nestačí. Aby sme mali zdravý chrup, treba sa o neho dôkladne starať. Pravidelným a správnym čistením predchádzame vzniku zubného kazu a aj iným problémom.
4. Overená zubná kefka – u mňa je to to jednoznačne Curaprox v prípadne klasickej zubnej kefky, v prípade elektrickej kefky je to Philips. Je to moja prvá elektrická zubná kefka. Neviem však povedať či je najlepšou na trhu. Jedno však viem isto, som s ňou veľmi spokojná a viac vám ju predstavím v bode 10.

5. Zubná niť – je veľmi potrebnou súčasťou pri čistení zubov. Medzizubné priestory nám kefka nevyčistí a preto si musíme dopomôcť zubnou niťou. Moja obľúbená je napr. značka Elmex. Používam ju podľa potreby, nie po každom čistení. Medzizubné kefky nepoužívam. Niekedy som ich skúšala, avšak mala som problém, aby som ich dostala do medzizubných priestorov. Niť mi práve preto vyhovuje oveľa viac.

6. Škrabka na jazyk – ak ju nemáte, tak to rýchlo napravte. Všetky baktérie a nánosy si ňou jednoducho zotriete z jazyka. Niekedy som sama prekvapená, koľko nečistôt sa na jazyku usadí. Používam škrabku značky Curaprox.


7. Ústna voda – nemám konkrétnu obľúbenú značku. Ústne vody väčšinou striedam. Momentálne používam ústnu vodu značky Curaprox – Curasept. Máme ju z dôvodu, že manželovi vyberali 8-mičky. Je vhodná po a pred chirurgickým zákrokom. Inak používame Parodontax alebo Elmex. Ústnu vodu však nepoužívam denne, nepovažujem to za potrebné. Aj keď zanecháva svieži dych a zabíja baktérie.

8. Pravidelná dentálna hygiena – je veľmi dôležitá. Návšteva zubára a jej vykonanie vám odporúčam minimálne raz za rok. Pomôže odstrániť zubný kameň a zbavíte sa tiež nepekného povlaku na zuboch. Okrem toho vám zubári ukážu ako na správne čistenie zubov.
9. Obmedzenie fajčenia, pitia kávy a potravín sfarbujúcich povrch zubov (cvikla, čučoriedky, zelený čaj, kečup…) je pre naplnenie túžby žiarivého úsmevu nevyhnutné.
10. Sonická elektronická zubná kefka – používam ju len asi tri týždne. Dostala som ju na Vianoce, no kým som nabrala odvahu a chuť ju začať používať, ubehlo zopár týždňov. Prvé použitie je veľmi komické, určite nevynechajte návod na použitie, prípadne si vyhľadajte video návod na youtube. Opakovaným používaním si však zvyknete aj na jej šteklenie, vibrácie a krátku dobu čistenia. Nebudete sa chcieť vrátiť ku klasickej zubnej kefke. Na výber mám režim čistenia, bielenia aj masáž. Stačí si vybrať niektorý z nich. Po použití tejto kefky mám tak čisté zuby bez povlakov ako nikdy. Keď prejdem jazykom po zuboch, ten pocit je neuveriteľný. Dych zostáva príjemne tuhý a svieži. A to s minimom použitej pasty. Aj keď priznám sa, stále som zvyknutá si dávať pastu na celú plochu štetín zubnej kefky. Pritom stačí len také množstvo pasty ako zrnko hrášku.

11. Genetika – Odtieň zubov ovplyvňuje tiež farba vnútornej časti – dentínu, ktorá vám bola predurčená geneticky. Môže sa stať, že aj napriek tomu, že dodržíte všetky dané kroky zuby nebudú belšie. Nevadí! Ten pocit čistých zubov bez povlaku a správna starostlivosť o ne je predsa na nezaplatenie.

Tipy na záver: 
Ak chcete zvýrazniť, prípadne chcete aby vaše zuby pôsobili belšie, použite červený rúž a vyhýbajte sa rúžom ružovej farby.  

Vedeli ste, že existujú potraviny, ktoré majú bieliaci účinok? Sú to napr: jablká, jahody, mrkva či zeler.
Zubný povlak počas dňa zmiernite pitím čistej vody.

Ak máte aj vy nejaké overené tipy alebo produkty pre biely a žiarivý úsmev, budem rada ak mi o nich napíšete dolu do komentára.
Share:

10 Comments

 1. 11. apríla 2017 / 21:04

  Pastu Himalaya som ešte pravdupovediac nemal, ale asi sa na ňu pozriem, keď hovoríš že jemne biely 🙂 Ja mám práve dosť veľký problém s tým, že odkedy som prešiel na prírodné zubné pasty, zuby chytajú žltkastý nádych a úplne s týmto stavom nie som stotožnený…

  Patrik
  http://www.meshommes.com

 2. 11. apríla 2017 / 21:12

  Ja ju zbožňujem, má takú sladkastú, prírodnú chuť, na ktorú som si zvykla. Na bielenie je vhodná práve tá na obrázku s označením Sparkly white. Ďalšie pozitívum, že perfektne vyčistí zuby, nezanecháva povlak. A tiež odkedy používam elektrickú kefku neviem si ju vynachváliť 🙂 skúsila som si aj tam pustiť režim bielenie, tak uvidím 🙂

 3. 12. apríla 2017 / 9:09

  Vynikajúci článok, mne napríklad veľmi pomáha zubná pasta od značky Mediblanc – Strong Black, ktorá je bieliaca a taktiež 100% prírodná 🙂 Určite sa na ňu pozri, stojí za to 🙂

 4. 21. apríla 2017 / 7:11

  Já mívám se zuby velké problémy a přesně, pastu snad jen přírodní a já ještě ráda používám kokosový olej, na dásně, plak, celkově těm zubům hodně prospívá.

 5. 23. apríla 2017 / 13:46

  Kartáčky od Curaprox miluji a nedám na ně dopustit. Plomby jsem si už dávno vyměnila a neboj, zas tak hrozné to není. Dá se to vydržet 🙂 Co se týče ústní vody, používám převážně značku Listerine, ale na tu zubní pastu kouknu. Nemám zuby žluté, ale nemám je zase tak bílé, jak bych si představovala. Třeba mi to pomůže 🙂 Děkuji za tip!

  http://elisminarova.blogspot.cz/

 6. 2. mája 2017 / 15:43

  Moc zajímavý článek, po té pastě na zuby se rozhodně podívam 🙂

 7. 17. mája 2017 / 21:53

  Ďakujem krásne, tú pastu máme veľmi radi a používame ju už dlhšiu dobu a sme jej stále verní! 🙂

 8. 17. mája 2017 / 21:54

  Kokosový olej je veru všeliek 🙂 tú zubnú pastu odporúčam, po krátkom čase vzniká na nej veľká závislosť 🙂

 9. 17. mája 2017 / 21:55

  Jóóój tie plomby závidím, ale samozrejme v dobrom. To musí byť krásny úsmev. Pasta je skvelá, ak by náhodou aj nevybielila zuby, dokáže ich dobre vyčistiť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *