Test potravinovej intolerancie FoodDetective


FoodDetective test je prvý test na svete určený na samo-diagnostiku potravinovej intolerancie.  Mnoho z nás len tuší, že má potravinovú intoleranciu, ale málokto z nás ju má aj diagnostikovanú.
Potravinová neznášanlivosť alebo intolerancia nám škodí celkom nenápadne, no zato vytrvalo. Reakcie sú na rozdiel od alergie oneskorené a príznaky sa môžu objaviť o niekoľko hodín či dní, takže z nich vôbec nemusíme podozrievať potravinu. Vďaka FoodDetective som som si mala možnosť spraviť tento test v pohodlí domova, rýchlo a jednoducho v priebehu 40 minút. Týmto testom je možné zistiť potravinovú intoleranciu až na 59 potravín. Najviac by ma potešilo keby mi test neodhalil intoleranciu na žiadnu z potravín, avšak už dávnejšie na sebe pozorujem neznášanlivosť organizmu na niektoré potraviny. Mám podozrenie na pšenicu a mlieko. Tiež na čokoládu, ktorá sa v teste nenachádza, vysvetlenie prečo nájdete v príspevku ďalej. Tú si budem musieť odpozorovať sama. Potravinová intolerancia môže mať rôzne príznaky a môže ovplyvniť skoro každý orgán v ľudskom tele. Častými príznakmi sú bolesť hlavy, akné, nespavosť, úzkosť, zadržiavanie vody v tele, chronická únava, nadúvanie, svrbenie a veľa veľa ďalších. Tento test nenahrádza lekársky posudok a nediagnostikuje alergie. Ide o kvalitatívny test a jeho výsledky môžu napomôcť pri zostavovaní stravovacieho plánu.

Obsah balenia: 
2 sterilné lacenty
2 pomôcky na odber krvi
testovacia podložka (zabalená vo fólii)
utierka s obsahom alkoholu
2 náplaste
Solution A – riedidlo na vzorku 5 ml
Solution B – detekčný roztok 5 ml
Solution C – vývojový roztok 5 ml
Solution D – čistiaci roztok 100 ml x 2
 
Týmto testom je možné zistiť potravinovú intoleranciu na tieto potraviny:

Ovos, pšenica, ryža, kukurica, raž, tvrdá pšenica, glutén (lepok), mandle, para orechy, kešu orechy, čaj, vlašské orechy, kravské mlieko, vajcia, kuracie mäso, jahňacie mäso, hovädzie mäso, bravčové mäso, mix rýb s bielym mäsom, sladkovodné ryby, tuniak, mix kôrovcov, brokolica, kapusta, mrkva, pór, zemiaky, zeler, uhorky, paprika, strukoviny, grapefruit, melóny, arašidy, sója, kakao, jablká, čierne ríbezle, olivy, pomaranče a citróny, jahody, rajčiny, zázvor, cesnak, hríby, kvasnice.
Mix rýb s bielym mäsom: treska, platesa
Sladkovodné ryby: losos a pstruh
Mix kôrovcov: krab, kreveta, rak, homár a mušle
Paprika: červená, zelená a žltá
Strukoviny: hrášok, šošovica a fazuľa
Melóny: ananásový melón, vodný melón


Niektoré potraviny môžu spôsobiť vážne alergické reakcie vrátane tých, ktoré spôsobujú tvorbu protilátok nazývaných IgE. Tieto sa nedajú odhaliť žiadnym IgG testom. Existuje však aj veľa takých potravín, ktoré môžu vyvolať reakcie v tele aj bez toho, aby sa zapojil imunitný systém, pričom sa môžu objaviť symptómy podobné tým, ktoré sprevádzajú IgG reakcie. Napríklad amíny v čokoláde, syre alebo červenom víne môžu spôsobovať migrény; niektoré prísady do jedál ako napr. tartrazín spôsobujú vyrážky či astmu; glutaman sodný v čínskych jedlách spôsobujú potenie a závraty; alkaloidy v zemiakoch, paradajkách a paprike môžu mať vplyv na kĺby. Tieto sa len veľmi ťažko testujú; ak máte podozrenie, že by sa to mohlo týkať aj Vás, mali by ste sa im radšej vyhnúť.

Ako dopadol môj test? Žiaľ moje podozrenie sa potvrdilo a výsledok bol veľmi silná pozitívna intolerancia na pšenicu, kravské mlieko a čo som netušila je, že mám silnú intoleranciu aj na vajíčka.  Tu sa odporúča potraviny eliminovať na minimálne tri mesiace.

Hraničné potraviny – odporúča sa striedať tieto potraviny a to pokiaľ je možné každé 4 dni.

U mňa test potvrdil tieto potraviny: orechy (mandle, para orechy, kešu a vlašské orechy), strukoviny, rajčiny, zázvor a kvasnice. 

Test na ostatné potraviny vyšiel negatívne, preto ich môžem konzumovať naďalej.

Ako som bola s testom spokojná? Obsahuje jednoduchý návod na použitie a prináša rýchlosť výsledku. Najviac som sa bála vpichnutia  do prsta. Pocítila som však len malé štipnutie a dalo sa to vydržať. Návod je v českom aj slovenskom jazyku. Pri kartičke s výsledkami odporúčam výrobcovi/predajcovi doplniť číselnú škálu pri potraviny aj do kartičky so slovenským jazykom, tak ako je to v jazyku českom. To je jediná vec, ktorú by som doporučila zmeniť. (S pani, s ktorou som komunikovala je veľmi milá a ochotná a doplnila mi informáciu, že o danej závade vie, ale nechcú tlačiť nové kartičky kvôli životnému prostrediu). Dodanie testu bolo veľmi rýchle. Komunikácia bola na úrovni. Cena tohto testu je 76,90 €. Zakúpiť si ho môžete TU.

Modré miesta značia podľa intenzity veľmi silnú intenzívnu intoleranciu alebo hraničné potraviny.

Mojím cieľom je teraz upraviť jedálniček a o minimálne tri mesiace vám poskytnem ďalšie informácie o tom, ako sa cítim a či dané vyradenie potravín z jedálnička pomohlo a pociťujem nejaké zásadné zmeny.

Máš aj ty skúsenosti s potravinovou intoleranciou? Robil/a si si test, alebo absolvoval/a nejaké vyšetrenia? Ako si dopadol/a? Ak si nebol/a rozmýšľala si aj nad takýmto testovaním?

Ak chceš aby ti nič neuniklo, tak ma nájdeš aj na Instagrame Facebooku.

Share:

5 Comments

 1. 24. apríla 2016 / 19:43

  Kdyby stál test polovinu, tak už jsem ho dávno vyzkoušela! Ty dva tisíce mi ale přijdou šíleně moc…
  I když… Kupovala jsem už tolika blbostí, že investice do zdraví by měla být přednější. Jenže… Ta cena! :-/
  Každopádně děkuju za užitečný článek! 🙂
  Bebe

 2. 24. apríla 2016 / 22:45

  Áno je to pravda, cena je naozaj vysoká. Ale celkovo sa mi páčila tá jednoduchosť, rýchlosť a to že si ho môžem spraviť doma. Som rada, že príspevok bol užitočný 🙂 Som zvedavá ako bude môj organizmus reagovať ak vylúčim z jedálnička spomínané potraviny, prípadne ich úplne obmedzím.

 3. 25. apríla 2016 / 0:06

  Wow, tak toto by som asi mala skúsiť. Ja mäm zasa podozrenie na pór, zázvor, zemiaky a celkom isto väčšinu orechov… tak ak sa konečne nevyberiem k lekárovi, čo sa asi nerozhýbem tak skoro, pouvažujem nad týmto testom. Super tip, vďaka.

 4. 17. mája 2016 / 15:34

  Zdravím 🙂
  Ja som si test (po prehodnotení vysokej ceny ..) predsalen zakúpila a neľutujem. Mala som problémy s nehoráznymi 2-3 dňovými migrénami po 1dcl vína (–> kvasnice a ich produkty), prípadne let tak neviem z čoho, akné od 13 rokov (mám 26) a hormóny v poriadku, občas hnačku, občas zápchu, čo mi ale prišlo bežné, keď si občas dám dačo mastné/nezdravé :).
  V teste mi vyšlo silne krav. mlieko, vajcia –to, že mi bývalo nehorázne tažko po praženici, som pochopila po tomto teste, to nie trochou masla v praženici (aj bez cibule), to tým vajíčkom :). Kvasnice taktiež, odkedy som výrazne obmedzila chlieb (!!! skoro som prvý mesiac a pól umrela v obchode pri pulte s bagetami :D..) a víno o dosť sa mi polepšilo. Mrkva jablká, pýtate sa ako sa i po tomto môžu vyhodiť malé vzrážky na hrudi? Svrbiace? Áno postrúhala som si jablko a mrkvu a dala som si zdravé raňajky :D. Ďalej pšenica, kukurica, raž (mierna reakcia) -btw všetko bezlepkové je kukuričné, teda aspoň to čo nie je predražené.
  Nevadí, odkedy tieto potraviny jem čo najmenej, migrény ustúpili. Zistila som, že to čo som predtým považovala za SOM NAJEDENÁ, bolo iba že mi bolo ŤAŽKO od žalúdka (syry, bryndza, smotany och..). Ryžových chlebov sa neviem dojesť lebo to príliš nezasýti, ale sú aj žitné knacnerbroty a veela zeleniny, tak sa to dá zvládnuť :).
  Áno mávam svoje záchvaty žravosti PMS a pod., kedy si proste musím dať nakysnutú čerstvú pšenično-miečno-vaječno-kvasinkovú bagetu :D. No časom som našla recepty na rôzne napr. kokosové koláčiky, do ktorých pridáte len hruškové (jablkové pyré namiesto VAJCA) urobíte guľky a upečiete máte najlepšiu zdravú sladkosť.
  Ak dumáte čo by mohlo stáť za vaším problémom, prosím oželejte (ako ja) nákup sukne a košieľky tento mesiac a ušetrite ďalšieho aspoň polovicu ceny a vyskúšajte čo Vám vyjde. Ťažko sa to dodržuje, ale keď vidím svoj chrbát bez veľkých zapálených vyrážok a o tvári nehovoriac, teším sa a rozmyslím si, či si dnes dám ten chlieb alebo radšej niečo, čo mi neurobí zle, pretože potom v lete dám aspoň bezproblémov tričko dole z chrbta 🙂 Držim palce! Maťa

 5. Hanka
  18. mája 2016 / 10:04

  Po prečítaní tvojho článku som sa rozhodla test si kúpiť, aj keď som mala intoleranciu na laktózu už diagnostikovanú od lekára. V teste mi najsilnejšie okrem kravského mlieka vyšla aj pšenica, tvrdá pšenica, lepok a vajcia, čo pravdepodobne vysvetluje to, že som mávala často brucho ako tehotná, z čoho sme sa síce v rámci srandy s rodinou smiali, ale veľmi príjemné to nebolo. Rozhodla som sa výsledkami testu riadiť a zistila som že v obchode od teraz strávim trikát toľko času ako predtým, lebo musím naozaj všetko čítať, občas aj dvakrát. Nie je to jednoduché (hlavne preto že celé dni robím v kuchyni so sladkosťami) ale som odhodlaná vytrvať a verím že mi bude lepšie. Zatiaľ túto novú "diétu" dodržiavam iba pár dní takže neviem s určitosťou ako zaberie, ale môžem povedať že s testom som veľmi spokojná. Po prvom preštudovaní návodu som sa trošku zľakla (vyzeralo to na prvý pohľad zložito) v praxi bolo urobenie si testu jednoduché a do hodinky som mala výsledok na stole. Môžem ho odporučiť aj napriek vyššej cene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *