Všetko o mojom blogovaní


Často dostávam veľa otázok ohľadom blogovania a tak sa mi vnukla myšlienka napísať tento článok.

Ako vznikla myšlienka blogovať?

Som osoba, ktorá spraví niekoľko desiatok screenshotov mesačne. Prevažne sa jedná o fotografie produktov, ktoré chcem kúpiť, či vyskúšať. Sú to aj miesta, ktoré chcem vidieť, alebo zážitky, ktoré chcem zažiť a tiež chute, ktoré chcem precítiť. Sú to tiež veci, ktoré chcem nosiť, kúsky v ktorých sa budem cítiť dobre a budem sama sebou. Práve preto som založila svoj blog a teda miesto, kde budem tieto veci a skúsenosti ukladať nielen pre seba, ale inšpirovať ďalších ľudí, prevažne ženy.  Okrem nich sa však u mňa inšpirujú aj muži.

Ako vznikol názov blogu FromLenka?

Vznikal niekoľko dní. Neverili by ste, ale vymyslieť výstižný a jednoduchý, nikým nepoužívaný názov je veľmi náročné. Často vzniknú blogy, ktoré majú veľmi komplikovaný názov a fanúšik/návštevník si ho len ťažko zapamätá. Odstupom času vidím, že som sa rozhodla správne, pretože ľudia chodia často na môj blog a to priamo bez použitia vyhľadávača. 

Ako dlho blogujem?

Pomaly sa blížim k 4-tému roku blogovania, avšak hlavne posledné dva roky pracujem na blogu oveľa viac ako na jeho samotnom začiatku. Snažím sa stále zlepšovať kvalitu článkov aj fotografií, vkladať do nich jedinečnosť, prichádzať so zaujímavými témami, ktoré bavia nielen mňa, ale hlavne mojich fanúšikov, mojich čitateľov.

Čomu sa venujem na blogu?

Na blogu sa venujem hneď viacerým kategóriám a to kategórii Beauty (Krása), Travel (Cestovanie), Food (Jedlo), Lifestyle (Životný štýl) a Fashion (Móda).

Ktorá kategória má u mňa najväčšie zastúpenie?

Najväčšie zastúpenie má určite kategória Beauty (Krása), kde môžete nájsť všetko možné z oblasti krásy, informácie o kozmetických novinkách, výsledky testovania rôznych produktov, odporúčania pre najlepšie produkty, líčenia, kozmetické eventy atď. 

Ktorá kategória má naopak najmenšie zastúpenie?

Najmenšie zastúpenie má u mňa kategória Travel (Cestovanie), aj napriek tomu, že som za doposiaľ navštívila veľa zaujímavých krajín. Problém je však v tom, že kvalitne napísaný cestovateľský článok zaberie veľmi veľa času a čím neskôr sa do jeho písania pustím, tým zložitejšie je v spomienkach vyloviť všetky potrebné informácie. Dala som si však záväzok, že raz mesačne pridám jeden takýto článok. Pribudnú tak články so zaujímavými miestami ako sú Bali, Amsterdam, Zakynthos, Thajsko, Švajčiarsko, Dubaj a veľa ďalších. Bolo by škoda nepodeliť sa o ne, nemyslíte?

Ktorý článok som vydala ako prvý? 

Úplne prvým článkom bol článok s názvom Jelení Šperky. (Už vymazaný pri prechode na novú platformu). Text je rozhádzaný, krátky, fotografie sú vyhotovené mobilom a bol venovaný jelením šperkom. Je príjemné vidieť, ako sa za túto dobu zlepšila nielen kvalita mojich článkov, ale aj ich obsah a fotografie. Najskôr som chcela spomínané prvotné články vymazať a zachovať len tie kvalitnejšie, s ktorými som spokojná, ale rozmyslela som si to. Ak by som to spravila, tak by som nikdy nevidela tento progres. Veľmi vtipná je aj moja prvotina v kategórii Food a to recept na cuketovú pizzu. Tie fotografie stoja za povšimnutie. Recept a samotná pizza je však napriek tomu vynikajúca.
Ktorý je najviac čítaný článok?

Najviac čítaným článkom je článok s názvom Špeciálne adventné kalendáre 2016, v tesnom závese za ním sú Špeciálne adventné kalendáre 2017.

Ktorý je najmenej čítaný článok?

Najmenej čítaným článkom je článok s názvom ROMEO E GIULIETTA – chutný čaj v krásnom balení + Dedra sitko na sypaný čaj. Toto ma tak pobavilo. S týmto pútavým nadpisom má zrejme aj ujo ,,Google“ problém. Fotografie sú katastrofálne. Keby som mala teraz napísať podobný článok a zmením niektoré veci, dám ruku do ohňa za to, že by bol veľmi sledovaný. V spojitosti s ním ma napadol námet na ďalší článok, ktorý bude venovaný ako inak čajom.

Ktorý článok/y mám najradšej?

Medzi moje obľúbené články patria Digitálny detox, Marianne beauty box restart, 22 tipov, ktoré ti zaručene zlepšia náladu, Multimasking s Mary Kay,  Moje dni Marianne 2017, Materiálne veci alebo zážitky, Najlepšie gélové rúže Revlon, 20  najlepších zážitkov z Austrálie,  Fotopríbeh Bali 2017, Fotopríbeh Toskánsko 2016, alebo Vynikajúci jahodový cheesecake a veľa ďalších.

Prečo blogujem?

Môj blog je miesto a priestor, kde chcem inšpirovať a inšpirujem nielen seba, ale aj ďalších ľudí, mojich fanúšikov. Rada skúšam nové produkty, nové veci, navštevujem nové miesta. A o tomto všetkom vám chcem dať vedieť! Som jednoducho typ človeka, ktorý dlho neobsedí.  Slovo nuda som naposledy poznala ešte za mojich školských čias, teraz ho vystriedalo slovo ,,nestíham“ alebo známa veta: ,,Prečo nemôže mať deň 48 hodín?“. Ale to pozná asi každý bloger, ktorý sa venuje blogovaniu popri práci. Blogujem preto, lebo ma to v prvom rade neskutočne baví a táto moja záľuba je jednou so záľub, ktorá ma neomrzela ani po tak dlhej dobe. Do písania, či fotenia dávam vždy časť svojho ja. Teším sa, keď sa ľuďom páčia moje články, moje odporúčania, či fotografie a motivujú ma svojou spätnou väzbou prostredníctvom komentára, či like. Je to pre mňa veľká odmena za to, čo robím. Veľmi sa teším čoraz častejším ponukám od spoločností, ktoré si ma nájdu, pretože ich zaujala moja práca, moje články, či fotografie. Je príjemné vedieť, že to čo robíte, robíte dobre a dostáva sa vám čoraz viac ohlasov zo strany fanúšikov a spomínaných spoločností. Bez fanúšikov, sledovanosti a ohlasov by to predsa nemalo význam.

Kedy ma začali oslovovať spoločnosti k spolupráci?

Bolo to asi rok po tom, čo som založila blog. Vtedy som začala písať články s oveľa zaujímavejším obsahom a kvalitnejšími fotografiami.

Ako často komunikujem ohľadom spoluprác?

Ohľadom spoluprác komunikujem skoro každý deň.

S ktorými značkami spolupracujem, alebo som v minulosti spolupracovala?

Niektoré značky, s ktorými spolupracujem, alebo som mala možnosť v minulosti spolupracovať nájdete u mňa na stránke v kategórii Kontakt a spolupráca. 

Aký mobilný telefón a fotoaparát používam pri tvorbe svojich fotografií?

Momentálne mobilný telefón Samsung Galaxy S8 plus a fotoaparát Nikon D5300.

Aké svetlá používam pri fotení v prípade zhoršených svetelných podmienok?

Sú to Softboxy objednané zo stránky 4 studio.

Aký doplnok najradšej používam pri fotení?

Jednoznačne kvety!

Ako často pracujem na článkoch?

Skoro každý deň, či už na samotných článkoch, alebo fotografiách.

Ako často vydávam nové články?

Chcela som zaviesť pravidelnosť pridávania článkov, no niekedy to kvôli nedostatku času nie je možné. Vydávam tak 1-3 články týždenne.

Koľko času týždenne venujem blogu?

Približne 20 hodín týždenne.

Kde všade ma môžete sledovať?
Okrem blogu ma nájdete na Facebooku a Instagrame.

Kto je moja najväčšia podpora v blogovaní?

Môj manžel Jožko a moja kolegyňa Lenka. Manžel toleruje to, že do blogovania investujem veľa voľného času. Je však veľmi rád, že mám záľubu, ktorá ma baví a napĺňa. Moja kolegyňa Lenka sa vždy teší z každej možnej spolupráce, či napísaného článku. Aj keď veľakrát ich nemá čas všetky prečítať, no aj napriek tomu pociťujem z jej strany veľkú podporu. Pri začiatkoch môjho blogovania bola mojím najväčším fanúšikom moja mamina. Bola pyšná na každý vydaný článok, na každý ohlas, či spoluprácu. Produkty skúšala s veľkou radosťou spolu so mnou. Ale keďže život dokáže byť aj veľmi krutý, tak ma žiaľ navždy opustila. Sú to dva roky, dva dlhé a smutné roky. Naďalej však cítim jej podporu a myšlienka na ňu ma poháňa vpred. Asi nemusím hovoriť, že by som bola schopná obetovať všetko, len aby sa mi vrátila.
Moja najvtipnejšia ponuka k spolupráci?

Najviac vtipná mi prišla spolupráca od spoločnosti, ktorá mi ponúkla kontaktné šošovky, ktoré vôbec nenosím a nepotrebujem. Už len predstava ich aplikácie ma dosť desí. Aj keď farebné šošovky a zmenu farby očí by som niekedy rada na pár dní vyskúšala. Kamarátka teraz zmenila pomocou šošoviek svoje modré oči za hnedé a je z nej úplne iný človek. Ak by som ju nevidela predtým na fotografii, mala by som problém ju pri stretnutí spoznať. Pri ponuke spolupráce je naozaj veľmi dôležité osloviť správnych a vhodných blogerov/vlogerov pre spoluprácu, nielen použiť známe ctr+c a ctrl+v.

Moja najzaujímavejšia ponuka k spolupráci? 

Je naozaj veľa ponúk k spolupráci, ktoré ma zaujali a často tak vznikla aj dlhodobá spolupráca. Veľmi príjemnú a dlhodobú spoluprácu mám napr. so spoločnosťou Dermacol, Weleda, Lush, Revlon Slovensko a veľa ďalších. Veľké množstvo spoluprác som odmietla z dôvodu vysokých nárokov, prípadne nevýhodných podmienok a v neposlednom rade kvôli nedostatku času. Chcem produkovať kvalitné články a preto nie je vhodné uzatvárať veľký počet spoluprác. Do kvalitného článku potrebujeme investovať dostatok času. Moje články sú pravdivé a úprimné.

Moja najvtipnejšia príhoda spojená s blogovaním?

Keď mi prišlo upozornenie od fotografa Jozefa Ďureje, ktorý ma upozornil na to, že on ma nefotil, tak nech nepoškodzujem jeho meno. To však netušil, že môj manžel je jeho menovec.

Kde beriem inšpiráciu pre témy k článkom?

Ako každý prevažne na internete, ale najčastejšie ma napadnú bez akejkoľvek predošlej inšpirácie, jednoducho prídu ako blesk z jasného neba. Témy k novým článkom ma napadajú najčastejšie ráno, ale aj v priebehu celého dňa. Ak ma nejaká zaujímavá téma napadne, ihneď si posielam tento nápad na svoj mail a následne ho presúvam do zložky ,,Návrhy na články“.

Uvažovala som niekedy nad tým, že s blogovaním skončím?

Samozrejme aj mňa pochytí niekedy deprimujúca nálada čo sa blogovania týka. Predsa len je to žrút času, ktorý som mohla investovať inde a ktorý mi už nikto nevráti. Hlavne ak napíšem článok, ktorého čítanosť je mizivá aj napriek tomu, že som presvedčená o jeho kvalitách. Áno aj toto sa niekedy stáva!

Ja a organizácia času?

Na základe ohlasov od známych aj fanúšikov som zistila, že pôsobím na nich organizovane a veľmi aktívne, čo sa blogovania a životného štýlu týka. Často dostávam otázky ako je možné, že popri svojej práci, v ktorej podávam veľmi dobré výkony, dokážem stihnúť toľko ďalších vecí. Veľmi mi lichotí takáto spätná väzba, no aj ja som len človek a veľa vecí nestíham, aj napriek tomu, že to tak nevyzerá.


Je niečo čo ma pri blogovaní motivuje a čo naopak demotivuje?

Veľmi ma motivuje spätná väzba od fanúšikov, nech je akákoľvek, v podobe spomínaných like, či komentárov a taktiež kontaktovanie a pochvala od rôznych spoločností na môj blog a moju prácu. Naopak veľmi ma demotivuje, keď sa všetko točí len okolo čísel. Myslím čísel, čo sa týka počtu fanúšikov daného blogera. Nie všetko je o číslach a aj bloger s nižším počtom čísel dokáže vyprodukovať skvelý a zaujímavý článok plný krásnych, dych berúcich fotografií. Čísla si vie každý z nás kúpiť za pár drobných, ale je toto cieľom? Mojím určite nie!

Sledujem iné blogerky a aké mám s nimi vzťahy?

Áno, veľmi rada sledujem iné blogerky, hlavne na Instagrame a v insta stories. Často si píšeme, podporujeme sa, stretávame sa na eventoch a veľmi si rozumieme, pretože správna blogerka fotí vždy, všetko a všade za každých okolností. Bez výčitiek! A hlavne, keď sa jedná o niečo nesmierne fotogenické! To máme najradšej. Najlepšie nafotiť 10x to isté a potom nastáva problém vybrať jeden najlepší záber. Taktiež sa nám úžasne spolu komunikuje, máme sa veru o čom rozprávať.

Čo je mojím snom v spojitosti s blogovaním?

Mojím veľkým snom je napísať a mať zverejnený článok, prípadne články v časopise.  Ďalšou mojou túžbou je podieľať sa na nejakej kampani, ktorá by bola verejná na internete, v tlači alebo TV. Čo ma veľmi láka je testovanie služieb rôzneho druhu, nielen produktov. Veľmi ma baví vo svojom voľnom čase spolu s manželom navštevovať a spoznávať nové miesta, či už u nás na Slovensku, alebo v zahraničí. Z týchto ciest by som chcela písať články, v ktorým by boli zverejnené moje skúsenosti, zážitky, tipy a fotografie. Okrem toho ma láka aj vyskúšať rôzne zážitky a písať o nich. (Napr. kurz prípravy sushi, let balónom, tandemový zoskok, simulátor voľného pádu, vyhliadkový let lietadlom, škola výroby zázrivských korbáčov, škola prípravy kávy…). Túžim po vlastnej značke v spojitosti s jej predajom. Dúfam, že sa mi to všetko raz splní.

topánky – Ecco shoes
náramok – Pandora
kabelka – Michael Kors
náušnice – Swarovski
kabát – Asos
šaty – Asos
pančuchy – Bepon
Fotograf – Jozef Ďureje

Ak chceš aby ti nič neuniklo, tak ma nájdeš aj na Instagrame Facebooku.

Share:

18 Comments

 1. 30. novembra 2017 / 15:36

  Krásne napísané 🙂 rada sledujem tvoje články,píšeš veľmi zaujímavo najradšej ma baví sekcia beauty.Len tak ďalej

 2. 2. decembra 2017 / 23:23

  tak to je naozaj krásny článok s množstvom informácií o tebe a tvojom blogu, čo je úplne super! možno by som ho rozdelila do dvoch častí, ale každopádne je krásne spravený a napísaný! ^^.

  inak outfit ti nesmierne pristane a ten kabárik je úplne úžasný! ♥.

  THE WORLD BY KEJMY | CHRISTMAS GIVEAWAY

 3. 4. decembra 2017 / 19:52

  krásny článok, Leni 🙂 prajem ti, aby sa ti všetko v súvislosti s blogovaním splnilo! Firma so šošovkami kontaktovala aj mňa haha!
  A ten fotograf Jozef, to ako myslel, že poškodzuješ jeho meno? Čo tvoje fotky nie sú preňho dostatočne dobré aby si za ne mohol písať kredit aj on? 😀 😀
  Drew's beauty

 4. 4. decembra 2017 / 20:07

  Ďakujem krásne Drew. 🙂 Veľmi ma baví písať takýto druh článkov, aj napriek tomu, že to zaberie veľa času. Áno, fotograf Jozef to myslel, presne tak ako píšeš. 🙂 Milý a úprimný, že? 🙂

 5. 4. decembra 2017 / 20:11

  Ďakujem krásne Kejmy, áno je trošku dlhší, chcela som to mať však všetko pohromade. 🙂 A ďakujem aj za pochvalu k outfitu, si veľmi milá! 🙂

 6. 15. decembra 2017 / 19:47

  Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:) Moc hezké fotky 🙂

 7. 19. decembra 2017 / 22:02

  Super článok :), inak moja mamka sa prave naopak stale nad mojim blogom stresovala a stale sa bala, ze to bude nejak pouzite proti mne, 😀 ale potom ku koncu si uz celkom zvykla. Tiez mi strasne chyba, ale tak co narobime …., urcite su s nami aj teraz, len v inej forme 🙂
  Inak ti to neskutocne pristane a ten kabatik je perfektny fialovy 🙂
  LIFE IN PICTURES BY LU

 8. 26. decembra 2017 / 15:50

  Ďakujem krásne Luci! :-* maminky tu budú s nami navždy. Ani nevieš ako veľmi ti v tomto rozumiem. :-*

 9. 26. decembra 2017 / 15:50

  Domi ďakujem krásne za milé slová, veľmi si ma potešila. 🙂

 10. 11. januára 2018 / 16:53

  Začítala som sa a ďakujem za typ na svetlá a stále ma zaujíma s čím všetky blogerky fotia.

 11. 16. januára 2018 / 18:02

  Som rada, že si sa začítala Eliška. Svetlá sú fakt skvelé, v zime by som sa bez nich nezaobišla. Na fotenie používam Nikon D5300 a mobil momentálne Samsung Galaxy S8 plus. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *