Čo vidieť a zažiť na Madeire. Tipy fromlenka.

Posledné mesiace vidím veľa zaujímavých fotiek, videí a celkovo príspevkov z Madeiry. Prezývaná aj ako raj uprostred Atlantiku, ostrov večnej jari alebo purpurové ostrovy. Učarovala mi, musím ju zažiť! Rozhodla som sa preto, pred jej samotnou návštevou spraviť jednoduchý itinerár, čo vidieť a zažiť na Madeire. Pre inšpiráciu som použila aj profily kamarátok IG kesulatko, IG behindtheglitters, Google, knihy, IG a Tiktok. Všetky informácie som poctivo naštudovala, aby som tentokrát pred cestou získala prehľad a bola pripravená na nové zážitky.

Všetko bolo kúpené a zajednané 3 týždne pred odchodom, čiže tomu prislúcha aj cena. Viete si však všetko v predstihu zajednať a kúpiť omnoho výhodnejšie.

Letenka – obojsmerná letenka Wizz air, priamy let z Viedne 220 e, okrem batohu sme priplatili aj jednu veľkú batožinu do 26 kg za 96 e.

Auto – čím menšie, tým šikovnejšie, tým lacnejšie a vhodnejšie na úzke cesty, ktoré na Madeire sú. Auto nám bolo ponúknuté cez jedno z rezervovaných ubytovaní a bolo najlacnejšou variantou, ktorú sme našli. Prenajaté auto Hyundai i10, mesiac apríl, 55 e/deň. Plné poistenie, bez depozitu, možnosť viacerých vodičov, dovezú ho na letisko, platba v hotovosti pri prevzatí. Kontakt Whatsapp +351913993681

Ubytovanie – Airbnb, Villa Miradouro de Baleia s vyhrievaným bazénom, Ponta do Sol, 3 noci, 660 e pre 4 osoby a Booking, Casa Villa Dinastía Sótão Y Casa Villa Dinastía Miramar, Ribeira Brava, 4 noci, 320 e, pre 2 osoby. Ubytovanie je na juhu v blízkosti cesty, na ktorú sa vieme rýchlo napojiť pri presúvaní na sever. Na juhu býva úplne iné počasie ako na severe, prevaže slnečné.

Ponta de Sol – najslnečnejšie miesto na ostrove medzi Calhetou a Funchalom.
Ribeira Brava – úžasná prímorská dedina na južnom okraji obrovského údolia, ktorý delí Madeiru na dve časti.

Čo vidieť a zažiť?

Mapa Madeira s obľúnenými miestami
Webcamery Madeira kvôli počasiu

 1. Rota da Banana – banánovníky na celej južnej strane a chutné banány, ktoré sa neexportujú do EÚ, pretože nespĺňajú požadovanú dĺžku.
 2. Cascata dos Anjos – vodopád (autoumýváreň), netreba sa nechať odradiť zákazmi z oboch strán cesty, aj keď cesta je stará a divoká. Treba si ale dávať pozor, hlavne po daždi tam padajú kusy skál.
 3. Levada Do Caldeirão Verde, Queimadas – zaujímavý dom v okolí zelene, túra jednou z levád.
 4. Vidieť dúhu – pevne verím, že sa to podarí!
 5. Fanal – začarovaný les, 90 % času v hmle, voľné pasúce kravy. Les patrí pod UNESCO, sú tu prastaré vavríny, ktoré sa už takmer nikde nevyskytujú. Nadmorská výška 1100 m.
 6. Miradouro De Ribeira Da Janela – skala trčiaca z oceánu.
 7. Levada 25 Fontes – úzka cestička, Cascata Do Risco – vodopád, levada zavlažovacie kanály, ktoré odnášali vodu na južnú stranu ostrova, aby jej mali dostatok pre pestovanie ovocia a zeleniny. Odporúčajú sa nepremokavé topánky. 25 Fontes Falls vodopád s jazierkom, v ktorom sa dá kúpať. Vedú tu dve trasy a to jednoduchšia cez tmavý tunel a druhá ťažšia s cca 300 m prevýšením a začína pri chate Rabacalnaturespotcafe.
 8. Cascata Água D’alto – vodopád zo São Vincente do Seixal.
 9. São Vincente  – veľká dedina s krásnou vyhliadkou, vodopád a krásny kostol z čadičových kameňov. Z Ribeira Brava, kde bývame sem viedla nádherná cesta.
 10. Miradouro Véu Da Noiva – najkrajší pohľad na oceán.
 11. Praia Do Porto do Seixal – dedina s čiernou pieskovou plážou.
 12. Cristo Rei – krásny výhľad, drevené zábradlie so schodmi, socha krista. Západ slnka z Miradouro do Cristo Rei do Ponta do Garajau.
 13. Miradouro ponta do rosto – útes a veterné mlyny, autom úplne hore, krásny výhľad.
 14. Ponta De São Lourenco – túra, lepšia obuv, blato, stojí to však za krásne výhľady.
 15. Cabo Girão – jeden z najväčších morských útesov na Madeire vo výške 580 m, priesvitná plocha pod nohami. V diaľke výhľad na Tenerife.
 16. Pico Do Arieiro – krásny západ/východ slnka, dá sa odtiaľ prejsť aj na najvyšší vrch Madeiry Pico Ruivo, označený ako ťažká túra, nádherný výhľad, miesto, úzke schody, treba čelovky, nakoľko trať vedie 3mi tunelmi, v ktorých je úplná tma a teplejšie oblečenie. Pred túrou je potrebné zistiť počasie zadať do google Pico de Areiro webcam. Prikladám aj Pico de Arieiro informácie
 17. Funchal – hlavné mesto Madeiry, trh s rybami, ovocný trh Mercado dos lavradores (plody Monstery, chutí ako banán a ananás), plavba loďou, v sobotu sa konajú trhy, krásne námestie, výborné reštaurácie a večerný život.
 18. Doca Do Cavacas – prírodné bazény vo Funchal, max. na obed, potom sú zatvorené kvôli prílivu.
 19. Plavba – Pilot Whales, delfíny.
 20. Kúpiť krmivo a kŕmiť vtáky, ktoré vyzerajú ako naše sýkorky.
 21. Porto Moniz – Volcanic Pool’s, slávný skalnatý bazén. 💕
 22. Santa Cruz – miestne letisko Cristiano Ronaldo Madeira Airport patrí k najbizarnejším a jedným z 10 najnebezpečnejších na svete, nakoľko pristávacia dráha je veľmi krátka aj napriek tomu, že bola predlžovaná. Časť dráhy visí na stĺpoch nad morom a pristátie je povolené len špeciálne vyškoleným pilotom. Na letisku je balkón, z ktorého sa dá pozorovať pristávanie/vzlietnutie lietadiel.
 23. Levada do Norte – nádherné výhľady.
 24. Monte palace Gardens – tropická záhrada, vstupné 12,50 eur. 💕
 25. Madalena Do Mar – rybárska dedinka, dlhá kamenistá pláž, nerušená atmosféra.
 26. Garajau beach – pláž s čiernými kameňmi ???
 27. Zona Velha na Monte lanovkou z tejto štvrti (aristokratická vilová štvrť). 20 minútová jazda vysoko nad červenými strechami a banánovníkmi.
 28. Jazda na saniach  – 2 osoby, 10 minút, 30 euro. Sane boli niekedy jediným spôsobom dopravy tovaru po strmých madeirských svahoch. Sú vyrobené z prútia v mestečku Camacha. Ich vodiči nosia slamený klobúk, bielu košelu a nohavice s topánkami s gumovou podrážkou, ktorá im umožňuje po svahu sane brzdiť.
 29. Kvet strelícia – tipický kvet na Madeire.
 30. Santana houses – domčeky v tvare A. Ružová záhrada Quinta de São Jorge pri Santane.
 31. Farol da Ponta do Pargo – najzápadnejší cíp Madeiry. 2 km dlhá trasa k majáku, odkiaľ sú nádherné výhľady na Atlantik.
 32. Miradouro da Garganta funda – cca 140 m vodopád.
 33. Achadas da Cruz – najstrmšia lanovka na svete k pobrežným políčkam Fãja da Quebrada Nova (rajský kľud, zeleninové záhrady, vinice a more). Ak prší treba ísť na lanovku Faja dos padres, ktorá príde až na organickú farmu. Nádherný výhľad pri západe slnka.

Jedlo

Ryba Espada (Black Scabbardfish) – vyzerá ako peklo, no chutí ako nebo, A Bicca, Funchal vedľa tržnice.
Espetada – kúsky hovädzieho mäsa na špajdli ochutené s maslom, cesnakom a bobkovým listom.
Kalamáre
Marakuja – moje milované ovocie, banány – nedostanú sa do EÚ.
Opäť si pochutnať na Pastell de Nata – lístkové cesto so žĺtkovým krémom. Aj marakujové!
Sabored do Curral a Casal Da Pehna – odporúčané reštaurácie.
Bolo de Mel – tzv. medový koláč.
@artcornermadeira – chlieb s arašidovým maslom a ,,Bolo do Caco“.
Bolo do Caco – kváskový chlieb s cesnakovým maslom.
Casal Da Penha – ocenenie Bib Gourmand od Michelinu, veľmi chválené kalamáre.

Pitie

Madeirské víno – podáva sa v malých pohároch, v izbovej teplote, pije sa po dúškoch najlepšie v komibnácii s Bolo de Mel (melasový koláčik).
cider Coral Sidra
Nikita – alko nápoj biele víno, pivo, zmrzlina, cukor, plátky ananásu alebo iného ovocia v Camara de Lobos.
Pé de Cabra – alko nápoj zo suchého vína, tmavého piva, cukru, práškovej čokolády a citrónových šupiek.
Brisa – marakujová limonáda.
Poncha – originálny nápoj z Madeiry, ktorý obsahuje rum med a šťavu z pomarančov, citrónov alebo marakuje. Pre šoférov/ochutnávačov na Madeire je pri šoférovaní povolených 0,5 promile alkoholu v krvi.
Bolo de Mel – označované ako medové koláčiky, no v skutočnosti sa pripravujú z melasy. Obyvatelia Madeiry ich najčastejšie jedia na Vianoce, no turisti celoročne.
Espresso – prezývajú Bica (Majú svoje vlastné názvy).

Suveníry – treba hľadať nálepky Made in Madeira. Víno, čipka, sladkosti bolo de mel, Camacha – prútené výrobky…

Ostrov nie je veľký, najširšia časť má 22 km a najdlhšia 57 km. Má viac ako 100 tunelov.

Levády – zavlažovacie systémy boli budované vo veľa zemiach po svete, no ani jedny sa nepodobajú tým madeirským. Približne 99 % celého systému je dostupných iba peši, preto všetky nástroje a materiál museli pracovníci dopraviť často desiatky kilometrov. Tiahnu sa ostrovom v celkovej dĺžke viac ako 2000 km. Naj trasy:

 1. Ribeiro Frio – Portela – začiatok reštaurácia Ribeiro Frio,  cca 4 hodiny, 11 km.
 2. Levada do Caldeião Verde –  začiatok a koniec Parke das Queimadas, cca 4 hodiny, 13 km. Lesní park Queimadas, Caldeião Verde zelený kotol s vodopádom padajúcim z výšky 100 metrov.
 3. Levada Nova, Levada do Moinho
 4. Levada do Norte

Itinerár je vo výrobe. Upravím a doplním po mojom návrate.

Share:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *