Fotopríbeh Brazília október 2016 (Brazil 2016) Salvador de Bahia

Pred pár dňami som sa vrátila z čarovnej Brazílie, konkrétne zo Salvador de Bahia, kde som strávila tri dni. Cesta bola ďaleká, pobyt krátky, ale o to intenzívnejšia dovolenka plná zážitkov.  Keďže viem, že máte veľmi radi práve cestovateľské príspevky plné fotografií rozhodla som sa pripraviť ďalší z rady ,,fotopríbeh“. Prvý let smeroval z Viedne do Paríža, trval necelé dve hodiny. Ďalší rovno do Brazílie – Sao Paulo. Ten trval cca 12 hodín. Posledný let bol zo Sao Paulo do Salvador de Bahia, ktorý trval tiež cca 2 hodiny. Spolu bez čakaní a prestupov sme leteli 16 hodín, no aj s prestupmi a čakaním trvala cesta asi deň. Stálo to však za to a vôbec to neľutujem. Bola som unavená cestou tam aj späť, a tak som síce nie pohodlne, ale väčšinu času v lietadle prespala. Na prvej fotografii máte možnosť vidieť večerný Paríž, dokonca som videla v diaľke svietiť a blikať aj ,,Eiffelovku“. (Na druhom zábere vpravo hore).

A to že táto strastiplná cesta stála naozaj za to sa môžete presvedčiť na nasledujúcich záberoch. Náš hotel Iberostar Resort Praia do Forte bol veľký komplex s krásnymi zelenkastými jazierkami, priezračnými bazénmi so slanou vodou, vodným barom, vírivkou, milým personálom, čistým areálom, šikovnou obsluhou a skvelým jedlom.

Praia do Forte – dlhá, čistá, biela, piesočnatá a ľudoprázdna pláž bola ako z rozprávky. Krásne vysoké palmy, nádherné čisté, priezračné more a úžasné vlny. O vietor vo vlasoch a slnečné lúče nebola núdza. Počasie bolo ukážkové.


Keď som zbadala čerstvé kokosy bola som nadšená. Kto ma pozná vie, že ich zbožňujem. Vypila som ich tam zopár. Chuť bola úplne iná ako pri  kokosoch zakúpených u nás. Každú chvíľu ich nosili čerstvé a vo veľkých množstvách dopĺňali zásoby. Nielen mne, ale aj ostatným návštevníkom veľmi chutili. Dokonca aj pri odchode sme si dali jeden rozlúčkový kokos. Veď na zdravie! A čo farebné stuhy na ďalšom zábere? Tie sa uväzujú okolo zápästia. Ak si ju uviažete, alebo vám ju uviažu, treba vysloviť jedno želanie za každú z nich. Ak sa stužka stráca prirodzene, bude želanie splnené, ak ju predtým odviažete, želanie sa nesplní. Často som tieto stuhy videla uviazané aj na bránach inštitúcií či pamiatok.

A takto vyzerali izby. Niektoré mali výhľad na more, iné na bazén či areál. Hneď ako som dorazila na izbu, tak som začala pátrať po komároch, predsa len v médiách je momentálne často diskutovaná téma o víruse zika. Našla som asi troch prisťahovalcov, ktorí ihneď padli za vlasť. Okrem toho som si do zástrčky dala Raid, mala pri sebe sprej s vysokým deetom a užívala vitamín Bkomplex. Mám pocit, že komáre sa mi vyhýbali. Dokonca aj sprej som neskôr prestala používať, pretože tým, že bol silný aj veľmi lepil. Nikto nič neriešil, ani návštevníci ani domáci. Inak čo sa klímy týka, tak v Bahii je veľmi vlhko, vôbec sa mi tam nespalo dobre. Na striedačku teplo, vlhko, alebo zima. Vypínala a zapínala som klímu, či ventilátor. To vysvetľuje spomínaný spánok v lietadle.

Keďže sme boli veľkí hladoši, prišli sme do reštaurácie prví. Nebolo to vôbec na škodu, pretože som zdokumentovala zopár jedál, ktoré nám boli ponúkané v rámci all inclusive. Okrem toho tam robili neskutočne dobré ryby, sushi a morské plody. Reštaurácia bola čistá, v strede stola bol vždy živý kvet, personál bol veľmi milí a ochotní. Jedlo bolo veľmi chutné, veľa jedál, ovocia, dezertov, či rôznych špecialít.

Navštívili sme tiež historické centrum Salvador de Bahia. V minulosti tu prevládal rozkvet obchodu s otrokmi.

Menou v Brazílii je brazílsky real. 1 € = 3,2 brazílskeho realu. Brazília je veľmi chudobnou krajinou, preto nás aj niekoľkokrát upozorňovali, že si máme dať všetky šperky dolu a dávať pozor na svoje veci. Ako môžete vidieť prehodila som si preventívne kabelku dopredu. Žiadnu zlú skúsenosť som však nemala.
  
Na tomto námestí sa natáčal klip Michaela Jaksona – They dont care about us. A presne tak to tam vyzeralo. Farebné budovy a rušno v uliciach. Toto farebné trojuholníkové malé námestie s názvom Largo do Pelourinho je jedným z najstarších častí mesta. Môžete uhádnuť čo sa tam dialo. Vyplýva to z jeho názvu „Námestie praniera“!
 
Praça da Sé a Terreiro de Jesus dve veľké námestia v strede Cidade Alta, ktoré sa spájajú pri rohu katedrály. Sú to pravdepodobne najživšie časti mesta. Nájdete tu vozíky s jedlom a stánkami cez deň a zábavou vo večerných hodinách.
Solar do Unhão – najlepšie miesto na pozorovanie západu slnka v Salvador de Bahia. To sme si nemohli nechať újsť. Nádhera, čo poviete?
V obchode so suvenírmi som sa odfotila s domácim predávajúcim a ochutnala nejaký ich bylinný drink. Mladý muž bol veľmi milý a s fotením nemal žiadny problém. A vraciame sa opäť naspäť do rezortu, kde som spravila ešte ďalšie fotografie.
 

Večer sme absolvovali pravé brazílske vystúpenie domácich. Muži nám predviedli aj neskutočnú capoeiru. Je to jedinečný mix tanca a bojového umenia afro-brazílskeho pôvodu.

Ako ste mali možnosť vidieť v klipe Michaela, tak s bubnami to domáci naozaj vedia. Takúto show sme mali možnosť zažiť viackrát. (Lenča kde to pozeráš? Nevieš fotiť selfie?!?)

A aká by to bola dovolenka bez východu slnka? Nech sa páči na záver zopár krásnych záberov. Namiesto toho aby som si na tento východ privstala, som nešla spať a počkala som si na neho do skorého rána. Cca 05:30. Inak čo sa posunu času týka v Brazílii je o 5 hodín menej.

Dúfam, že ste sa na chvíľu preniesli spoločne so mnou do slnečnej a krásnej Brazílie. Keby to bolo možné vrátim sa tam opäť. Ak ste sa dostali až na záver príspevku budem veľmi rada, ak mi zanecháte akýkoľvek komentár.

*Fotené Samsungom Galaxy 7 edge *
Share:

4 Comments

  1. 30. októbra 2016 / 16:06

    muselo tam byť naozaj nádherne 🙂 len škoda, že len tak krátko, však? 🙂
    ja by som tiež veľmi chcela ísť niekedy do krajiny s úplne inou kultúrou a niečím novým 🙂
    MakeUpByVeo

  2. 18. januára 2017 / 7:01

    Áno Veron veľmi krátko, ale veľmi intenzívne 🙂 Určite sa ti to podarí, je to zážitok 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *