Naše Vianoce v Austrálii

Tento rok sme sa rozhodli naše Vianoce a Nový rok prežiť netradične. Stretnutie s rodinou sme absolvovali o pár dní skôr, nebolo potrebné riešiť vianočnú výzdobu, piecť, upratovať ani stavať vianočný stromček. Museli sme opustiť zimu, vynechať sledovanie všetkých vianočných rozprávok, domácu pohodu a prejedanie sa. Vymenili sme to však za niečo úplne iné, nepoznané a to cestu do Austrálie za našimi skvelými kamarátmi zo Slovenska, žijúcimi v Austrálii (Sydney), za horúce slnečné lúče, kúpanie, nové zážitky a spoznávanie novej krajiny. Nič nepredstaviteľné, čo poviete? Po náročnej ceste, ktorá trvala takmer dva dni sme na Štedrý deň dorazili do cieľa. Na letisku nás čakali kamaráti. Keď nás zbadali, začali na nás mávať. Na hlavách mali vianočné čiapky. Bolo to úžasné byť na opačnom konci sveta a byť tam s nimi. Vystískali sme sa, zvítali a stále sme nemohli uveriť, že sme tam. (My = ja a môj manžel). Rovnaké čiapky mali pripravené kamaráti aj pre nás. Natiahla som si ju na hlavu a išli sme k nim domov. Odložili sme kufre, vytiahli plavky, prezliekli sa a dali sme si uvítací pohárik. Hneď potom sme sa išli okúpať na Balmoral beach, ktorá bola vzdialená asi 10 minút autom od domu kamarátov. (A nášho prechodného bývania). V Austrálii bolo leto v plnom prúde a v tento deň sme mali krásne slnečno. Okúpali sme sa, ležali sme na pláži, rozprávali sa, jedli a popíjali pivo. V Austrálii je o 10 hodín viac ako u nás, preto predstava, že my sa kúpeme, máme poobedie a všetci u nás doma ešte spia bola nepredstaviteľná. 

Do piesku sme nakreslili aj takýto parádny vianočný stromček. Neskôr sme sa pobalili a išli domov. Máme predsa Štedrý večer a ten treba patrične osláviť.

Doma sme sa nachystali a usadili sa k štedrovečernému stolu. Kamaráti pripravili klasické sviatočné menu a to kapustnicu a kapra s majonézovým šalátom. My sme priniesli oblátky, trubičky a od kamarátovej maminy vianočné koláče. Kamaráti nachystali aj špecialitu a to ustrice podávané s limetkou. Ja som s nimi veľmi zápasila a priznám sa, že som zjedla ledva dve. Oblial ma pot, keď mi zahlásili, že každému sa újdu až tri kusy. O pár dní som im hovorila čo sa mi v tú chvíľu odohrávalo v hlave a strašne sme sa všetci smiali. Môj manžel ma vtedy zachránil a zjedol aj môj prídel.
 

Po večeri sme si rozbalili darčeky, posedeli si a rozprávali sa. Prišli nás tiež privítať aj moji noví kamaráti – lory. Veľmi som sa z nich tešila, keď som ich mohla kŕmiť. Takéto krásne farebné papagáje sú tu tak rozšírené a bežné ako u nás vrabce. Boli to také potvory, vždy cca o 7 ráno prišli, pozerali cez okno dnu a hypnotizovali nás, aby sme vstali a nakŕmili ich. Prípadne začali škriekať, aby upútali na seba pozornosť.

Na večer sme šli do centra mesta. Cesta trvala cca 15 minút autobusom. Trochu nám spŕchlo. V meste bolo veľa ľudí, všade vôkol sa vynímala vianočná výzdoba. Jediný rozdiel je práve ten teplotný, pretože som zimnú bundu a čižmy vymenila za šaty a sandálky.


Takto krásne bol vyzdobený výklad jedného z obchodov.

Vchádzame do nádherného nákupného centra Queen Victoria Building s takmer 200 módnymi butikmi, kaviarňami, či reštauráciami. Pierre Cardin ho nazval najkrásnejším nákupným centrom na svete. Musím uznať budova bola nádherná, butiky luxusné. V minulosti slúžila ako mestská tržnica a obchodné stredisko. Jej súčasťou bol tiež hotel a koncertná sieň.

Bol tu tiež krásny vianočný stromček, ktorý sa tiahol až cez tri poschodia, na ktorom bolo až 82 tisíc swarovski kryštálov, zdobilo ho 65 tisíc svetiel a vážil 6,5 tony. Záber vznikol z najvyššieho tretieho poschodia nákupného centra Queen Victoria Building.


Ďalej sme sa prechádzali po nočnom Hyde parku a smerovali sme ku ST Mary´s Cathedral, na ktorú boli premietané rôzne obrazce a príbehy.

Ako ste si mohli všimnúť hneď prvý deň sme toho prežili veľmi veľa na to akú náročnú cestu sme absolvovali a s akým časovým posunom sme museli bojovať. Zvládli sme to a veľmi rýchlo sme sa nadstavili na austrálsky čas. Na ďalší deň a to v prvý sviatok vianočný sme mali problém nájsť nejakú pláž, kde by sme sa mohli zložiť, pretože veľa obyvateľov pre svoje náboženstvo neoslavuje Vianoce. (čínania, indovia, moslimovia…).  Na koniec sa to však podarilo a mali sme celú pláž s názvom Jibbon beach takmer pre seba. Inak čo sa pláží týka v Austrálii sú všetky neskutočne krásne. Oceán je chladnejší, avšak úžasne osviežujúci.

Tieto spoločné fotky boli na prvý sviatok vianočný veľmi provokatívne, hlavne keď u nás bola veľká zima. My sme si tento deň neskutočne užívali. Tie vianočné čiapky sú svetové, čo poviete?

V čiapke som sa cítila veľmi dobre, pretože vás tu nikto nerieši, aj keby si na hlavu položíte čokoľvek iné. V tento deň som ju používala ako ochranu pred slnkom, namiesto slnečného klobúka.

Ako to u nás býva zvykom, majonézový šalát a kapor sa dojedá ešte pár dní po Štedrej večeri. Tu to nebola výnimka. Zbalili sme kapra, šalát a na pláži pripravili takéto slávnostné prestieranie. Bolo to úžasné! V živote som si nemyslela, že sa ocitnem v Austrálii a ešte aj s kaprom a ,,majonezákom“ na pláži.


Spomienku na tento deň, na túto udalosť mám v živej pamäti. Slnko nám opäť prialo a tak sme si užili krásny slnečný deň. Pokračovanie nabudúce.

Share:

6 Comments

  1. 26. januára 2017 / 8:13

    Wau to vyzerá super určite ste si to užili 🙂 a tie papagáje sú božské 😍

  2. 2. februára 2017 / 11:15

    Tie papagáje boli úžasné! Som sa do nich zamilovala 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *