Starostlivosť o ruky

Starostlivosť o ruky

V tomto období sú ruky vystavované nadmernej záťaži a rôznym vplyvom (časté umývanie rúk, dezinfekcia, nosenie rukavíc, teplota, slnečné žiarenie) v dôsledku čoho býva pokožka rúk suchá, popraskaná, začerveňaná, zapálená a môže svrbieť. Okrem toho sa môžu na nej vyskytovať aj rany, zádery, či pigmentové škvrny. Strata vlhkosti spôsobuje stratu elasticity, čo následne vedie k vzniku vrások na rukách. Na povrchu kože je ochranný film, ktorý nepretržite namáhame.

Veľa z nás venuje pokožke rúk oveľa menšiu pozornosť ako pokožke na tvári a to aj napriek tomu, že je rovnako citlivá. Podľa pokožky rúk sa dá odhadnúť vek človeka (vrásky, deformity, pigmentové škvrny, ochorenie kĺbov…) Dlane patria k najviac potiacim sa miestam rúk a to práve kvôli tomu, že nemajú chĺpky a mazové žľazy, čo znižuje ich schopnosť absorbovať vlhkosť. Najcitlivejšia koža je naopak na chrbte našich rúk. Starostlivosť o ruky nikdy nebola tak dôležitá ako teraz.

Dôležitá je hygiena, pravidelné a správne umývanie. Okrem toho by sme ich mali často, aspoň 2x denne krémovať a to až po zápästie. Cez deň dodá krém rukám potrebné látky a chráni ich pred vonkajším vplyvom. Naopak večer je najlepšie krémovať ruky pred spaním, čo zabezpečí ich regeneráciu a výživu počas celej noci.

Veľmi dobrá na ruky je aj výživa v podobe zábalu a tiež masáž, ktorá podporuje vstrebávanie produktu (krém, olej) do pokožky, uvoľňuje a prekrvuje ich. Dopriať im môžeme tiež bylinkový kúpeľ, stačí vyvariť v horúcej vode bylinky. Okrem toho ich môžete hýčkať aj olejovým kúpeľom (mandľový, levanduľový, olivový…)

Dôležité je tiež jednoduché cvičenie, ako otváranie a zatváranie dlaní, krúženie zápästiami či spojenie dlaní rúk, prstov a ich následné zatlačenie.

Je potrebné chrániť pokožku rúk v domácnosti nosením rukavíc pri upratovaní, aby sme zabránili vniknutiu agresívnych čistiacich prostriedkov do pokožky, tiež pri práci v záhrade, rovnako v zime a v neposlednom rade by sme ich mali chrániť pred slnečným žiarením, aby sme zabránili neželaným pigmentovaným škvrnám. Treba sa vyhýbať ohrýzaniu nechtov, ktoré tiež poškodzujú stav pokožky rúk.

Vedeli ste, že ruky dokážu opticky omladiť hlavne svetlejšie farby lakov na nechty ako ružová, či béžová a tiež upravené nechty? Doprajme im preto zaslúženú pozornosť.

Starostlivosť o ruky počas obdobia korony

A čo ty a starostlivosť o ruky?
Máš nejaký obľúbený produkt, ktorý používaš alebo rituál, ktorý dodržiavaš?

Share:

4 Comments

 1. 10. mája 2020 / 23:35

  Krémy na ruky sú mojou súčasťou starostlivosti o pokožku. Mám rada od značky oriflame a avon

 2. Adela
  4. októbra 2020 / 16:28

  Musím si na to začať fakt dávať veľký pozor. Krémy na ruky nakupujem veľmi rada 😁 ale zabúdam si s nimi ruky potom kremovat. Milujem vôňu krémov od rituals 😉☺️

  • Lenka
   Autor
   5. októbra 2020 / 20:41

   Ty si ako ja, mám ich doma niekoľko a nekrémujem veľa. Mám pritom veľa kamošiek, ktoré si natierajú ruky stále. Ideme na kávu a už ho aj vyťahujú z kabelky. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *