10 miest, ktoré sa oplatí navštíviť na Sardínii


Sardínia nachádzajúca sa južne od Korziky je označovaná za Karibik Stredomoria. Má niekoľko prekrásnych pláží a tiež stredovekých pamiatok.  Keď vám ukážem miesta, ktoré sa oplatí na Sardínii navštíviť, tak vás určite chytí za srdce, presne tak ako mňa.

1. Cala Luna – krásna pláž s bielym pieskom a azurovým morom ležiaca v zálive Orosei, na ktoré sme sa dopravili pomocou nafukovacieho člnu. Cestou sme obdivovali skalnaté vápencové útesy, jaskyne a priezračnú vodu. Dorazili sme sem poobede práve vo chvíli, kedy postupne odplávali všetky výletné lode a spolu s nimi aj masa ľudí. Síce už nesvietilo slnko a nebolo to tam tak gýčové ako na fotografiách z letákov, či internetu, no napriek tomu sme si to veľmi užili. Pláž Cala Luna je navštevovaná množstvom turistov, preto zhotoviť takúto fotografiu bez jej nutnosti úpravy (žiadny človek na fotografii okrem mňa) je doslova zázrak. Nachádza sa tu aj podnik, kde sme si vychutnali chladené pivo a cestou späť nám náš ,,kapitán“ lode nalial výborné víno. Celá naša posádka sa veľmi potešila a atmosféra tak bola dokonalá.

2. Isola di Spargi – sa nachádza na západnom pobreží La Madalleny. Dopraviť sa sem je možné len loďou a tak sme absolvovali lodný výlet. Zo skaly, na ktorú sme sa vyšplhali sa nám naskytol priam gýčový pohľad. (Posúďte sami). Dokonca mi ani nevadilo, že som si cestou hore oškrela nohu. Vidieť tú nádheru stálo za to. Kúpať sa v priezračnej, azúrovej vode s bielym pieskom bolo úžasné. Tento výlet vrelo odporúčam.

3. Porto Cervo – je prístavom pre jachty a patrí medzi najluxusnejšie letoviská na svete. Najvýznamnejším je malé námestie, na ktorom nájdete butiky rôznych svetových značiek aj nóbl kaviarne a reštaurácie. Naozaj krásne, no veľmi predražené no zároveň najnavštevovanejšie miesto na Sardínii.

4. Santa Maria – je jedným z ostrovov, ktoré tvoria súostrovie La Madallena. Pláž Santa Maria (rovnaký názov ako ostrov) sa tiahne vo veľkom zálive, kde prichádzajú lode z Palau. Je to nádherná zátoka s priezračnou vodou, bielym pieskom a zelenou vegetáciou. Na tento ostrov sme sa dostali tiež pomocou lode, v ktorej sme si užili skvelý taliansky obed v podobe cestovín s morskými plodmi.

5. Orgosolo – je hlavné mesto sardinských banditov. Na dopravných značkách sa tu nachádzajú stopy po streľbe, šedivé budovy zdobia rôzne farebné maľby. V meste ich nájdete až okolo 150. Tieto maľby odrážajú rôzne aspekty politických bojov na Sardínii, ale zaoberajú sa tiež medzinárodnými otázkami.

6. Bosa – sa nachádza južne od Alghera v údolí rieky Temo. Nad mestom sa týči hrad Castello Malaspina di Fosdinovo. Zo spomínaného hradu je prekrásny výhľad na celé mesto spolu s jedinečným výhľadom na more. Uličky sú úzke, kľukaté, jednoducho čarovné, nakoľko mnoho domov žiari rôznymi farbami. Nachádzajú sa tu rôzne bistrá, vinné bary, reštaurácie a obchodíky.

7. Castello della Fava – je jednou z najzachovalejších pevností na Sardínii, ktorá sa týči v obci Posada. Z vrcholu je možné si vychutnať panorámu, ktorá sa tiahne od údolia Rio Posada na očarujúce pláže okolo prímorskej dedinky San Giovanni di Posada. Naskytol sa nám tu pohľad na najkrajšiu zelenú oblasť ostrova. Okrem toho sme navštívili aj pravú domácu reštauráciu a vychutnali si nielen západ slnka, ale aj domáce sardínske špeciality.

8. Costa Smeralda – alebo smaragdové pobrežie je exluzívna prázdninová destinácia pre bohatých a slávnych.  Dozvedela som sa, že tu bol zákaz budovať vysoké a nápadité budovy, preto tu postupne narástli nízke vily a v podobnom duchu aj hotely so súkromnými plážami. Domy v tejto lokalite patria k najdrahším na Sardínii. Prekrásny pohľad na pobrežie sa nám naskytol cestou do mesta Porto Cervo. Vodu v tejto časti prirovnávajú k azúrovej vode v Karibiku.

9. Cala Brandinchi – známa tiež ako Tahiti. Krásny biely piesok s tmavšími škvrnami, ktoré tvoria čierne kamene. Vďaka nim je táto pláž vhodná pre milovníkov šnorchlovania. Je najväčším klenotom v časti San Teodoro. Keďže táto pláž je veľmi ,,ospevovaná“ čakala som od nej oveľa viac. Nebola tak krásna ako iné, ktoré sme mali možnosť vidieť a bola veľmi preľudnená.

10. La Cinta –  je veľmi dlhá pláž s jemným bielym pieskom, plytkou vodou a azurovým morom. V sezóne tu je veľa ľudí, čiže na súkromie môžete zabudnúť. Nachádzajú sa tu tiež rôzne kaviarne a bary, kde si môžete vychutnať chladený drink. Aj napriek počtu ľudí je táto pláž krásna, oplatí sa ju navštíviť a stráviť tú nejaký čas. Je ideálna nielen na kúpanie, ale aj dlhé prechádzky. V sezóne však stál prenájom auta cca 100 € na deň a tak sme sa tu žiaľ dlho nezdržali.

Sardínia je prekrásny ostrov. Plánujeme sa sem určite vrátiť, nakoľko je tu ešte veľa miest, ktoré sme nestihli vidieť. Zažiť a vidieť toto všetko a oveľa viac sme stihli počas dvoch dní, kedy sme mali zapožičané auto. (Úžasnú fiatku 500, ktorú som však nestihla zdokumentovať).

Zaujímalo by ma, ktorá krajina, či dovolenková destinácia je tvoja srdcovka?

Ak chceš aby ti nič neuniklo, tak ma nájdeš aj na Instagrame Facebooku.

Share:

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *