Digitálny detox


Detox organizmu, ktorý je spojený s očistou tela je na jar vždy často diskutovanou témou. Počuli ste však už o digitálnom detoxe?

Čo je to digitálny detox?
 

Znamená to, že vypnete internet a z vášho dohľadu odstránite mobilný telefón, tablet, či počítač. Okrem internetu vypnete aj televíziu. 

Ako často a na ako dlho je potrebné digitálny detox dodržiavať?
 

Tento stav je vhodné dodržiavať minimálne 24 hodín. Samozrejme čím dlhšiu dobu ho dodržiavate, tým lepšie. Nestačí ho aplikovať len raz za rok. Môžete zvoliť jeho aplikáciu až na 48 hodín, prípadne ho aplikovať každý týždeň, či mesiac. Záleží to iba na vás.

Ako zistíte, že digitálny detox skutočne potrebujete?

Stačí si položiť jednoduchú otázku. Kedy naposledy ste použili internet? Vedeli ste, že človek sa pozrie na mobil priemerne 1000 x za týždeň? Ja som v tomto prípade vysoko nad priemerom. Elektronické zariadenia si vyžadujú našu pozornosť a neustále nás vyrušujú. Je to jednoducho veľmi zlý návyk, zlozvyk, alebo závislosť? Vo svete, kde sme tak zvyknutí byť neustále pripojení na internete, môže byť prekvapivo ťažké digitálny detox realizovať. Sťažujeme sa, že nemáme čas na veľa činností, ktoré by sme chceli robiť. Často by sme si želali, aby deň trval minimálne 48 hodín. Stačí pritom tak málo a budeme mať času na rozdávanie. 

Prečo je dobré digitálny detox aplikovať?
 

Digitálny detox prospeje vášmu telu, kedy sa prestanete hrbiť pri počítači, tablete, či mobilnom telefóne. Taktiež si oddýchnu aj vaše prsty. Prvý kontakt s mobilom máme často už ráno, keď nám zazvoní budík. Digitálny detox zabráni tomu, aby ste sa hneď po zobudení začali venovať práve mobilnému telefónu. V minulosti sme neboli zastihnuteľný vždy a všade. Teraz stačí, že nám niekto napíše a naše zariadenie nás na to vďaka notifikácii upozorní. Aj v tomto prípade nám vie pomôcť práve digitálny detox. Okrem spomínaného sa počas prebiehajúceho detoxu budete cítiť výborne a plný energie. Stihnete absolvovať všetko na čo ste predtým nemali čas. Budete vnímať viac reálny svet a odtrhnete sa na chvíľu od toho virtuálneho. Budete viac komunikovať, počúvať, vnímať a užívať si život. A ako by to bolo, keby som tento digitálny detox nevyskúšala aj na sebe?

 

Ako prebiehal môj deň počas dodržiavania digitálneho detoxu?
 
Môj digitálny detox trval celých 24 hodín. Začiatky, kedy som bola offline boli naozaj ťažké. Ráno som sa zobudila s myšlienkou, že si nájdem na internete kaderníctvo, kde by som si dala spraviť účes na svadbu, ktorú onedlho absolvujem. Potom som sa len pousmiala, pretože som si uvedomila, že pri mojom digitálnom detoxe to nebude možné. Neskôr som si sadla do obývačky, kde sa vždy ráno usadím, zapnem počítač a vedľa položím svoj mobil. Teraz som tu sedela len tak ,,na ľahko“ bez mobilu, bez počítača, bez zapnutej televízie. Poviem vám, bola to veľká zábava. Zrazu som mala dostatok času na všetko. Cítila som sa úžasne. Bola som voľná, slobodná, plná elánu a plánov na tento deň. Cítila som sa ako za ,,starých“ čias. Začala som upratovať, tak ako to viem len ja. Všetky izby naraz. Bola som to opäť ja. Po upratovaní som si išla ľahnúť a dať popoludňajšiu siestu. Pred aj po som si čítala časopisy, na ktoré som nemala dávno čas. Počas dňa mi myšlienkami prebehli veci, ktoré by som si chcela pozrieť na internete a tak som si ich poctivo značila na papier. Okrem toho som sa zrelaxovala vo vani a nachystala na kamarátkinu oslavu. Tam som sa cítila tiež skvele. Sledovala som ostatných ako miestami pozerajú do mobilu. Tie svoje som si zobrala so sebou, pretože som bola zvedavá aké to bude, keď ubehne môj 24 hodinový detox a ja ich opäť oživím. Áno, pravý závislák má mobilné telefóny dva. Jeden služobný a jeden súkromný. Opäť sa na sebe smejem. Prišla polnoc a vypla som si letový režim. V tom sa akoby mobil zbláznil a začali mi nabiehať všetky správy, odkazy, upozornenia a emaily. Dokonca na mojom FB FromLenka mi zobrazila správa, ktorú som nikdy predtým nevidela. Jej znenie môžete vidieť na nasledujúcej fotografii:

Užitočné rady:

1. Deň v týždni stráv bez internetu, mobilu a bez televízie.
2. Namiesto pozerania do mobilu sa pozeraj okolo seba.
3. Na noc si svoj mobil daj do letového režimu.
4. Po spaní, pred spaním, na wc, v reštaurácii, kaviarni a v spoločnosti nepozeraj do mobilu.
5. Po zobudení siahni najprv po pohári vody, nie po mobile.
6. Snaž sa svoj rolovací zlozvyk zo svojho života úplne vylúčiť.
7. Nepíš s ľuďmi cez internet, ale navštív ich osobne.
8. Počas detoxu si naplánuj čo chceš robiť. Čítanie, pečenie, športovanie, upratovanie, relax. Uvidíš koľko veľa času budeš mať zrazu na plnenie svojich plánov. Už nebudeš potrebovať, aby mal deň 48 hodín.
9. Vypni si všetky automatické notifikácie, ktoré by ťa mohli rušiť.
10. Nesleduj TV, ale radšej siahni po knihe, prípadne navštív kino, či divadlo.

Výdobytkov modernej techniky sa určite nechcem vzdať. Je predsa úžasné, čo všetko pomocou nich dokážeme a ako nám vedia uľahčiť život. Čo by sme však mali robiť, je používať ich s mierou a nestať sa ich otrokom. Sú tu pre to aby slúžili nám, nie aby sme slúžili my im. Svoj život si užívajme a žime každý deň, každú minútu, ako by sme mali v ňom prežiť celý svoj život. 

Ako si na tom ty? Potreboval/a by si tiež digitálny detox? Skúšal/a si to už? 
Share:

4 Comments

  1. 29. júla 2017 / 12:29

    Super článok Lenka, musím to v najbližšej dobe vyskúšať. Dnes robím niečo podobné aj keď to nie je digitálny detox keďže práve komentujem na tvojom blogu,�� ale zato si čítam články, časáky a knihy ktoré som mala už dávno v pláne dočítať.

  2. 27. marca 2018 / 15:01

    Áno Luci, vrelo odporúčam. Aj takáto zmena formou čítania je úplne skvelá. Je to predsa len niečo iné, ako bezduché, bezcieľne blúdenie internetom, či sociálnymi sieťami. 🙂 Ja sa chystám na detox opäť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *